Zaproszenie na wirtualne spotkanie karnawałowe'2021

Witajcie w 2021 roku. Wierzmy, że szczęśliwszym. Przecież dwie ostatnie cyfry roku to „oczko” a my jesteśmy optymistami. Chciałam poinformować, że planujemy inauguracyjne spotkanie w dniu 28 stycznia 2021 r. (czwartek) o godzinie 18:00. Na razie online. Będzie to spotkanie karnawałowe, z tradycyjnym śpiewaniem kolęd, z Markiem B. i Alicją K. oraz gitarą w rolach głównych. Ja pozwolę sobie poprowadzić tę imprezę, czyli wirtualnie zagościć w Waszych domach. Na imprezie będą goście, których zawsze mile widzimy. Porozmawiamy sobie i zaplanujemy dalsze takie wirtualne spotkania raz w miesiącu. Aż do spotkania tete-a-tete w realu, kiedy się już zaszczepimy i będzie normalnie, a my wszyscy zdrowi.
Z pozdrowieniami
Agata M.
Ps. Inicjatywę wirtualnych spotkań PASuK wspiera Zarząd Kolejowego Towarzystwa Kultury, którego członkowie zamierzają w nich uczestniczyć, w miarę swoich możliwości czasowych.
Link do spotkania (jeśli ktoś jeszcze nie otrzymał maila z zaproszeniem) można uzyskać w Biurze KTK. Jednocześnie przypominamy, że żeby uczestniczyć w imprezie - wystarczy mieć laptop lub smartfon z wgraną aplikacją MS Teams.
W imieniu Zarządu KTK - serdecznie zachęcamy do udziału w wirtualnych spotkaniach Józef Bylica i Kazimierz Jarosz

Moi Kochani Przyjaciele !
Uczestnicy i Sympatycy programu PASuK KTK

Czas pandemii powoli mija – miejmy taką nadzieję. Najgorsze obostrzenia zostają znoszone, a to wiąże się z coraz to mniejszym obciążeniem naszego „serducha”, z powolnym ale ostrożnym powrotem do rzeczywistości, z chęcią zobaczenia się z ludźmi – nie tylko z rodziną. Z tymi niby „obcymi” ale jakże czasami potrzebnymi, mającymi różne poglądy na świat i życie. Właśnie ta różnorodność jest nam bardzo potrzebna. Podczas tego 3 miesięcznego odosobnienia nasze kontakty ograniczały się do lektury, przemyśleń, Internetu, telewizji, ale przede wszystkim do rozmów telefonicznych. Czasami nasze uszy były rozgrzane do czerwoności.
Ja też myśląc o Was, często sięgałam po słuchawkę i kontaktowałam się telefonicznie, aby zaspokoić swoją ciekawość zdobytymi w ten sposób informacjami, na szczęście pozytywnymi.
Po majowych i czerwcowych kontaktach z Wami, wiem, że fizycznie czujecie się dobrze. Wychodzicie już na spacerki, załatwiacie swoje zaległe sprawy.
Jedna z naszych koleżanek, Janka, zapalona turystka i artystka, już od kwietnia regularnie wycieczkuje, chodzi dużo po górach i dolinkach. Śledzę jej wpisy na Facebook-u, gdzie zamieszcza mnóstwo postów ze zdjęciami. Ale, Ona mieszka w Jordanowie i ma te możliwości, których w Krakowie nie mamy.
Część naszych koleżanek mieszkających blisko siebie, spotyka się na spacerach, niektóre z kijkami. Inne tańczą i gimnastykują się w domu, by nie siedzieć na kanapie i podjadać słodyczy. Znam to z autopsji!
Zdążyłyśmy już zrobić mały „remoncik” urody, włosy, paznokcie i stopy wróciły do normy pod fachową ręką specjalistów (nie korzystając wcześniej z usług podziemia).
Nic nie wspomniałam o kolegach, ale oni także już wyszli ze swoich „norek” i działają:

 • Adaś pracuje w szpitalu (nasz bohater!), pewnie marzy Mu się teatr, to znaczy wznowienie jego działalności.
 • Edziu biega po mieście – ostatnio zadzwoniłam do niego gdy przebywał w miejscu, gdzie za odebranie telefonu dostał reprymendę.
 • Zbyszek jest aktywny ale ostrożny.
 • Andrzej szczęśliwy.
 • Marek działa na niwie społecznej i marzy o graniu na gitarze akompaniując Ali.

Prawdopodobnie już wiecie do czego zmierzam. Pytałam telefonicznie, czy ewentualnie pod koniec czerwca możliwe i akceptowalne byłoby nasze spotkanie PASuK-owe na św. Filipa. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich możliwych środków ostrożności (odległość, maseczki, dezynfekcja).
Większość koleżanek i kolegów wyraziło akceptację, a nawet zadowolenie.
Spotkanie miałoby charakter rozrywkowy (ciasteczko, lampka wina, muzyka, śpiew, pogaduchy, a także nasze dalsze plany).
Nie wzięłam pod uwagę osób spoza Krakowa, nie chcąc nikogo narażać na podróż autobusem lub pociągiem.
Nie rozmawiałam też oficjalnie z szefostwem KTK. Jestem jednak pewna że udostępnienie sali na takie spotkanie będzie możliwe.
Dyrektor J. Bylica i prezes K. Jarosz będą zadowoleni z naszej aktywności. Może także w miarę ich możliwości będą w spotkaniu uczestniczyli.
Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, powiadomię Was Kochani telefonicznie.
A teraz buziaczki na bezpieczną odległość.
A G A T A

Kilka słów o działalności PASuK w 2020 r. – przed kornawirusem !

Rok 2020 w działalności formacji - Projekt Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy - zaczął się bardzo dobrze. Odbyło się kilka spotkań, a uczestnicy PASuK’u brali m.in. udział w wieczorze kolędowym w siedzibie Grupy Teatralnej Adalex przy ul. Wileńskiej oraz w balu ostatkowym w Domu Kultury Kolejarza.
Szczególnie ciekawym wydarzeniem było spotkanie w sali kawiarnianej DKK w dniu 24 lutego br. , które uświetnił występ „Elvisa Presley’a” w brawurowym wykonaniu naszego własnego artysty o nierozpoznawanych inicjałach „J.B.”. W programie spotkania było także oficjalne otwarcie wystawy plastycznej Witka poświeconej Janowi Pawłowi II, w związku ze 100-leciem urodzin. Ponadto w czasie spotkania dużo śpiewaliśmy przy gitarze Marka oraz akompaniamencie zacięcie rywalizujących ze sobą Ali z gitarą i Zbyszka z akordeonem.
W tym miłym i wesołym wieczorze wzięło udział dużo uczestników PASuK’u (choć niestety z różnych powodów – nie wszyscy). Kiedy rozchodziliśmy się nie mieliśmy „bladego pojęcia” co się z naszą rzeczywistością stanie – już za niecałe dwa tygodnie i trwa nadal.
Do zobaczenia po „wyzwoleniu” z koronawirusa !

Koleżanki i Koledzy
Uczestnicy i Sympatycy
Projektu Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy (PASuK)

Wszyscy ludzie, a szczególnie My – Osoby dojrzałe - znajdujemy się obecnie w bardzo trudnej i dawno niespotykanej sytuacji spowodowanej światową epidemią „koronawirusa”, wywołującego liczne zachorowania kończące się często śmiercią. To smutne „apokaliptyczne zjawisko” pojawiło się w Polsce w marcu br. od razu siejąc strach w społeczeństwie, a szczególnie wśród starszych ludzi dla których jest największym zagrożeniem. Władze RP podjęły działania obronne i ochronne przed koronawirusem wprowadzając m.in. praktycznie nakaz pozostawania w domach i przemieszczania się tylko w wyjątkowych, ściśle określonych przypadkach. To wszystko połączone jeszcze z zakazem zgromadzeń i zawieszeniem m.in. działalności kulturalnej spowodowało wstrzymanie – po raz pierwszy w historii KTK – miejmy nadzieję, że tylko na kilka miesięcy - całej działalności artystycznej i integracyjnej Kolejowego Towarzystwa Kultury.
Koleżanki i Koledzy – dbajcie o zdrowie, chrońcie się i pozostańcie w domach – bo jak twierdzą epidemiolodzy to jest na razie (bez lekarstwa i szczepionki) najlepszym zabezpieczeniem przed koronawirusem.
Możecie kontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub za pomocą innych elektronicznych „nowinek”. < br/> Biuro KTK działa obecnie głównie zdalnie i wykonuje tylko najpilniejsze zadania, tak żeby Stowarzyszenie nie upadło, a Zarząd KTK odbywa posiedzenia w formie telekonferencji.
Zarząd KTK – kwiecień 2020

Co nowego w PASuKu?

W ostatnich miesiącach spotykaliśmy się dwa razy ( to dla nieobecnych) Na spotkaniu w dniu 19.10.2018 r., które odbyło się w trakcie XV OPAK w Kolejarzu, m.in. odbył się koncert patriotycznych pieśni zespołu Pro-Arte, którego liderka Aleksandra Polak znana sopranistka Opery i Operetki w Krakowie - zmarła dwa tygodnie później. Jak się okazało był to ostatni koncert nieodżałowanej Oli Polak, której pamięć uczciliśmy minutą ciszy, a kilku naszych kolegów uczestniczyło w uroczystym pogrzebie w Niepołomicach.
Drugie spotkanie odbyło się w dniu 06.12.2018r. i było to piękne spotkanie Mikołajkowe, w miłej i wesołej atmosferze z niespodziankami. Był smaczny poczęstunek w postaci kanapeczek, ciasteczek, kawki, herbaty a nawet wzniesiony został toast za zdrowie naszej wiernej członkini Basi Czyżykiewicz z okazji Jej spóźnionych imienin. Potem było świąteczne granie i śpiewanie.
Nasz kolega Marek Błeszyński jak zwykle pięknie akompaniował nam na gitarze i prowadził śpiew razem z naszą uzdolnioną wokalnie Alą Kraszewską.
Grażyna Kurzawa bardzo pomogła organizacyjnie, przyprowadziła również nową koleżankę Ewę, która wyraziła chęć udziału w PASuKu. Pokazała się również, po dłuższej przerwie chorobowej, nasza Marysia Nenko. Dzięki Bogu już o wiele lepiej się czuje, byle tak dalej. Każdy uczestnik na swój sposób zaznaczył miło swoją obecność, tak że czuć było mikołajowy, ale i przedświąteczny nastrój.
Następne spotkanie przewidujemy 30 stycznia 2019 r. o godzinie 16:00, na które już teraz zapraszamy !
Agata Migas

Święta, Święta i po Świętach oraz po Karnawale 2018 roku

Kochani Święta, Święta i po Świętach oraz po Karnawale 2018 roku. Spotkaliśmy się, 13 grudnia 2017 roku – było to bardzo serdeczne spotkanie opłatkowe przed Świętami Bożego Narodzenia. W miłej atmosferze, zgodnie z tradycją, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne, dzieląc się opłatkiem a później przy kawce i ciasteczku mieliśmy okazję pośmiać się oglądając spektakl „Poskromienie złośnicy”. Tą niespodziankę sprawili nam zaproszeni prze naszych członków, a przede wszystkim przez naszą „śpiewaczkę” Alicję Kraszewską, Seniorzy z „Klubu Seniora – Azory”., Było wesoło, serdecznie i ciepło. Były dowcipy i anegdotki. Spotkanie zakończyło się około godziny 20:00. W Nowym 2018 roku 17 stycznia, w środku krótkiego karnawału, nasze spotkanie, przy lampce wina, to przede wszystkim kolędowanie. To spotkanie dzięki Markowi Błeszyńskiemu i Ali Kraszewskiej było udane. Ten pierwszy przygrywał na gitarze a Alicja rozpoczynała śpiewanie kolęd. Pozostali uczestnicy ze śpiewnikami w ręku, tworzyli niezły chórek. Dobrze słychać było nawet samego Prezesa Jarosza, który też miał okazję lekko się wyluzować, zapomnieć o codziennych obowiązkach. Było miło. No i na zakończenie tego cyklu, 14 lutego czyli w „Popielec” odbyło się spotkanie. Jak przystało na taki dzień, w poważnej atmosferze skonsumowaliśmy przygotowane przez koleżanki Grażynę, Alicję i Agatę śledziki, podobno smaczne, popijane dobrą herbatką. 14 lutego to także Świętego Walentego, czyli Dzień Zakochanych. Seniorzy też symbolicznie obchodzą to święto. A mają kogo kochać, mężów, żony, dzieci, wnuki itd… Z tej okazji nasz kolega Adam Legendziewicz stanął na wysokości zadania, obdarowując koleżanki tulipanami. On też dostał lizakowe serduszko. Bo na stole oprócz śledzików, były symboliczne dekoracje (lizaczkowe serduszka i czekoladki). W tym dniu odbyły się poważne dyskusje nad dalszym losem PASuK, zwłaszcza nad ilością uczestników. Chcemy się rozwijać tak, aby mogły działać zaplanowane sekcje. Potem w pośpiechu żegnaliśmy się, by każdy z nas zdążył posypać głowę popiołem, gdyż była to „Środa popielcowa”. Następne zaplanowane spotkanie wszystkich Członków PASuK odbędzie się 14.03.2018r. (środa) – będzie ciekawie. Zapraszamy serdecznie.
Agata Migas

Sprawozdanie ze spotkań październikowych członków PASuK

W sobotę 6 października 2017 o godz. 18:00 w Kolejowym Towarzystwie Kultury w Krakowie odbyło się spotkanie i uroczysta kolacja, na zakończenie XIV Prezentacji Artystów Kolejarzy, z całej Polski, którzy rok rocznie spotykają się w Krakowie, aby zaprezentować swoje artystyczne prace (obrazy, karykatury, rzeźby oraz wiersze). Członkowie PASuK zostali zaproszeni przez Zarząd KTK na uroczyste zakończenie tej imprezy. Część koleżanek i kolegów skorzystała i wzięła udział w uroczystościach, niektórzy nawet czynnie wystawiając swoje prace. Tak, tak mamy w swoich szeregach także artystów! Józefina Szkółka -malarka i rzeźbiarka, oraz Marek Błeszyński nasz gitarzysta akompaniator, ale także artysta malarz karykaturzysta, gratulujemy i zazdrościmy. 26.10.2017 w kawiarni na św. Filipa odbyło się bardzo przyjemne i nastrojowe spotkanie przy świecach, poświęcone świętom obchodzonym 1 i 2 listopada. Zaproszona w charakterze prelegentki, Pani Krystyna Reinfuss – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, opowiedziała nam o genezie tych świąt, o tradycjach i obrządkach w różnych miejscach w Polsce i na świecie. Poszerzyła także naszą wiedzę o krakowskich nekropoliach. Nasi członkowie podzielili się swoimi przeżyciami z zagranicznych podróży i panującymi tam zwyczajami. W tych opowieściach prym wiodła Basia Czyżykiewicz. Było fajnie, czasami strasznie. Koleżanki i koledzy pozytywnie ocenili nasze, tym razem czwartkowe spotkanie. Było jeszcze trochę muzyki (nastrojowej) oraz sprawy bieżące. Podsumowując, jest coraz lepiej, żeby tylko było nas więcej! Trzymajcie się, nie chorujcie.

Oj działo się!

19 kwietnia (środa) 2017r., tuż po Świętach Wielkiej Nocy odbyło się nasze kolejne cykliczne spotkanie członków PASuK.
Pomimo fatalnej aury i dużej absencji członków (niektórzy jeszcze nie powrócili z wyjazdów świątecznych), nasz wypad na zaproszenie kolegi Adama Legendziewicza, do pomieszczeń Grupy Teatralnej „Adalex”, przy ulicy Wileńskiej 7, był bardzo udany.
Gospodarz przyjął nas bardzo serdecznie. W dwóch niewielkich pomieszczeniach mieści się magazyn strojów teatralnych i pokoik z kilkoma stolikami oraz malutkim proscenium.
W tych kameralnych warunkach miło słuchało się piosenek country w wykonaniu aktorki teatru „Adalex” Pani Małgorzaty Wójcik, ubranej stosownie do repertuaru.
Przybył również zaproszony gość artysta muzyk Jerzy Bożyk, zwany polskim Rey Charlesem. Śpiewał i grał utwory jazowe, przeboje, ballady, piosenki lwowskie i utwory kabaretowe. Chwilami wtórowała mu nasza uzdolniona wokalnie koleżanka Ala Kraszewska.
Rozmawialiśmy przy herbatce o historii, polityce i życiu. Ja zwykle, trzeba było kończyć spotkanie w najprzyjemniejszym momencie.
Umówiliśmy się na maj - prawdopodobnie w plenerze (w zależności od pogody)j, ale jeszcze terminu i miejsca nie wyznaczyliśmy.

Wiosenne spotkanie członków i sympatyków PASuK przy Kolejowym Towarzystwie Kultury w Krakowie.

15 marca 2017 roku, o godzinie 16 w kawiarni KTK, odbyło się comiesięczne spotkanie członków i sympatyków PASuK (Projekt Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy). Tym razem ku naszemu zadowoleniu frekwencja dopisała - na spotkanie przybyło 21 osób. Swoją obecnością zaszczycili nas także członkowie Zarządu KTK. Gości serdecznie powitał prezes Kazimierz Jarosz.
W pierwszej części wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prelekcji , poświęconej zwyczajom i tradycjom wielkanocnym w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem naszego południowego regionu, od najdawniejszych czasów po dzień dzisiejszy. Prelekcji towarzyszył tematyczny pokaz slajdów. Wykład, bardzo interesujący, momentami odkrywczy. Prelegentka Pani Krystyna Reinfuss, to ceniony etnograf z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Na zakończenie odbyła się ożywiona dyskusja i wspomnienia jak te zwyczaje wyglądały kiedyś i dzisiaj w rodzinnych stronach uczestników spotkania.
W drugiej części spotkania, rozmawialiśmy o kobietach, z okazji ich niedawnego święta. Przy kawce, ciasteczku i nastrojowym oświetleniu było wesoło i sympatycznie. Nie brakło wierszyków, kawałów i wspólnie śpiewanych piosenek. Na gitarze akompaniował nam jak zwykle kolega Marek Błeszyński.
Końcową część spotkania poświęciliśmy na omówienie spraw organizacyjnych. Około godziny 19, pożegnaliśmy się i każda kobieta z kwiatkiem udała się do domu. Na następne spotkanie w dniu 19.04 2017 r. zaprosił nas kolega Adam Legendziewicz, do swojego teatru na ulicę Wileńską, gdzie ma swoja siedzibę Grupa Teatralna „ADALEX”. Zaproszenie zostało przyjęte z zadowoleniem i wdzięcznością.
Do zobaczenia u Adama. O dokładnej godzinie spotkania i adresie poinformuję jak zwykle e-mailem i telefonicznie.
Kraków dn. 18.03.2017 r.

PASuK z okazji Dnia Zakochanych – 3 dni po Świętym Walentym

W dniu 17 lutego 2017 roku o godzinie 16:00. W kawiarni KTK, odbyło się spotkanie członków PASuK. Ze względów zdrowotnych na spotkaniu nie uczestniczyło kilku członków. Cykliczne lutowe spotkanie zbiegło się z dniem Świętego Walentego.
Z tej okazji nasz prelegent pan Mariusz Klapper odtworzył nam piękny film pt. Chopin – The Space Concert. Film został zrealizowany przez amerykańskiego kosmonautę, polskiego pochodzenia.
Film przedstawia stację kosmiczną na ziemskiej orbicie, kosmonautów pracujących na tej stacji oraz piękne zdjęcia ziemi wykonane z kosmosu. Kolorowe obrazy ziemi ilustruje wspaniała muzyka Fryderyka Chopina. Film ten zrobił na wszystkich zebranych niezapomniane wrażenia. Prelegent spuentował film krótkim merytorycznym komentarzem.
O godzinie 17:00 część naszych członków została na wieczorku tanecznym, zorganizowanym przez kolegę Adama Legendziewicza z okazji Walentynek i trwającego karnawału.
Następne spotkanie PASuK zapowiedziano na 15 marca 2017 roku, temat: Kobieta.

Z Nowym Rokiem – nowym krokiem w PASuK !!!

W dniu 18 stycznia 2017 roku, o godzinie 15:30 w kawiarni KTK spotkali się członkowie PASuK na inaugurację nowego 2017 roku.
Przy kawce, herbatce i ciasteczku, omówiliśmy sprawy organizacyjne projektu, do czerwca 2017 roku. Ustalono że nasze spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w środę. W miesiącach wiosennych i letnich spotkania odbywać się będą w plenerze.
Jesteśmy w dalszym ciągu chętni i gotowi na przyjęcie nowych członków Projektu, aby rozpocząć działalność w sekcjach. Nasi członkowie propagują nasze spotkania wśród znajomych i krewnych. Są już tego pierwsze efekty. Czym będzie nas więcej, tym nasza działalność będzie bogatsza i ciekawsza.
Po załatwieniu spraw organizacyjnych, zaproszony na spotkanie, pan Mariusz Klapper – wykładowca Uniwersytetu Trzeciego Wieku (Uniwersytetu Jagiellońskiego), wyświetlił nam autorski film pt. Szwajcaria. Podczas projekcji prelegent dodał własne ciekawe komentarze. Po projekcji odpowiadał na zadawane z sali pytania. Obecni byli bardzo zadowoleni.
Następnie dyskutowaliśmy o sprawach bieżących kolei, w aspekcie przeciągającego się remontu dworca poznańskiego.
Na zakończenie spotkania zaśpiewaliśmy wspólnie kilka kolęd przy akompaniamencie gitarowym kolegi Marka Błeszyńskiego.
Spotkanie odbyło się w miłej i sympatycznej atmosferze, a zakończyło się po godzinie 18-tej.
Wszystkim Uczestnikom i Sympatykom programu PASuK – składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności przez cały 2017 Rok !

Informacja o spotkaniu Przyjaciół b. ZSZ PKP w Krakowie

17 listopada 2017 r. w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie spotkali się byli nauczyciele i pracownicy Zasadniczej Szkoły Zawodowej PKP w Krakowie. Wśród nich byli dyrektorzy: Andrzej Cichoń, Andrzej Merena i Janusz Tomaszewski. Inicjatorka tego spotkania Joanna Jarosz, ostatnia dyrektor szkoły, przypomniała swoim Koleżankom i Kolegom o spotkaniu jakie miało miejsce kilkanaście lat temu również w Domu Kultury Kolejarza z okazji obchodów 40-lecia szkoły. Zaproponowała również zebranym kontynuację spotkań, przyjaciół ZSZ PKP w Krakowie w ramach Projektu Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy ( PASuK) realizowanym od 2016 r. w Domu Kultury Kolejarza. Następnie koordynator projektu Agata Migas przybliżyła Koleżankom i Kolegom założenia tego projektu i zachęcała do udziału w różnych formach aktywności realizowanych w ramach PASuK. Większość czasu jednak przybyli goście poświęcili na wspomnienia związane ze swoją pracą w Zasadniczej Szkole PKP w Krakowie. Nie zabrakło wśród nich wielu śmiesznych zdarzeń, które towarzyszyły nauczycielom podczas codziennej pracy z młodzieżą. Pan Dyrektor Cichoń przypomniał również jak doszło do przeniesienia siedziby szkoły z Samochodowni na ulicę Pilotów.
Spotkanie zakończyło się deklaracją ze strony uczestników udziału w kolejnym spotkaniu i formalnym założeniu sekcji PASuK - Przyjaciół Zasadniczej Szkoły Zawodowej PKP w Krakowie.
Zdjęcia ze spotkania wykonał Pan Jan Jasicki.

INAUGURACYJNE SPOTKANIE W SEZONIE 2016/2017

ZAPROSZENIE DLA WSZYSTKICH CZŁONKÓW „PASUK” I ZAINTERESOWANYCH - INAUGURACYJNE SPOTKANIE W SEZONIE 2016/2017, 21.09.2016 ( środa) godz. 15.30 ( ul. Księcia Józefa , DAWNY Klub KKW29 )


 • (Stroje sportowe/wygodne)
 • W razie niepogody – Kawiarnia ul. św. Filipa 6

SCENARIUSZ POWAKACYJNEGO SPOTKANIA CZŁONKÓW PASuK .

 • 15.30-16.00 – Zbiórka uczestników i zajęcie miejsc przy ognisku
 • 16.00-  Powitanie Członków
 • 16.30  –  wspominanie minionych wakacji i przeżyć podczas  wyjazdów na wypoczynek, pieczenie kiełbasek, picie herbatki, wszystko przy akompaniamencie gitary i wspólnym śpiewie. (Liczymy na sekcję „Muzyki i śpiewu ponad wszystko”)
 • 17.30 – Planujemy działania nowy sezon !  O-w-o-c-n-y  !

W RAZIE NIEPOGODY SPOTYKAMY SIĘ W KAWIARNI KTK

DO ZOBACZENIA !Lech Sipko – Spojrzenie na działalność KTK i powstanie projektu PASuK

Podobnej treści tekst Autora ukazał się na portalu  www.kurierkolejowy.eu  (w zakładce Rozmaitości)  pt. „Małopolska daje przykład jak integrować środowisko kolejarzy”.

Już od prawie 24 lat w Krakowie i okolicach działa Kolejowe Towarzystwo Kultury. Jego celem jest ratowanie wielopokoleniowego dorobku kulturalnego małopolskich kolejarzy oraz zapewnienie kontynuacji działalności krakowskiego Domu Kultury Kolejarza DKK.

http://kurierkolejowy.eu/img/680_400_1/b67466c2fe092341b6a05ed4d3717254.jpg

Fot. Lech Sipko

KTK powstało 2 grudnia 1992 r. Swoją aktywność kulturalną stowarzyszenie w całości finansuje z prowadzonej działalności gospodarczej. Dużej pomocy udziela Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP, która użycza budynek przy ulicy św. Filipa 6 w Krakowie. Realizacji celów statutowych KTK służy dobra współpraca z szefami spółek grupy PKP, a szczególnie z dyrektorami kolejowych zakładów pracy z Krakowa i działających w nich związkami zawodowymi. W zajęciach KTK i DKK aktywnie uczestniczą mieszkańcy Krakowa i regionu, a także duża liczba grupa kolejarzy wraz z rodzinami, uczniowie byłych szkół kolejowych i kolejowi emeryci i renciści.

Stowarzyszenie KTK liczy aktualnie 62 członków. Prezesem zarządu jest Kazimierz Jarosz, wielce zasłużony działacz - konkretny człowiek, z konkretną wizją - pomysłodawca „Projektu Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy” (w skrócie PASuK). Program ten jest już realizowany w ramach statutowych działań KTK i adresowany jest do Kolejarzy z całej Polski (a nawet zagranicy) bo zapisać się można przez Internet poprzez zakładkę „pasuk” na stronie internetowej KTK www.ktkdkk.pl  Przez Internet zapisani do PASuK będą otrzymywali bieżące informacje o jego inicjatywach, w których mogą uczestniczyć także osoby spoza Krakowa, gdyż KTK dysponuje własnymi miejscami noclegowymi i gastronomią .

– Realizując nasz projekt wiedzieliśmy, że nie możemy działać sami. Pierwsze kroki kierowaliśmy do kolejarzy i ich rodzin, a także do mieszkańców Krakowa. Spotkanie organizacyjne oraz nt. budowy tzw. „kolejowej skrętnicy w kierunku Zakopanego”  odbyło się 18 kwietnia  br. i okazało się początkiem udanej współpracy osób chętnych do udziału w PASuK. Pytania zebranych uruchomiły prawdziwy koncert życzeń. Mnożyły się tematy, całe obszary do zgłębienia. Po dyskusjach mieliśmy poczucie, że wiemy trochę więcej o tym, w jaki sposób zabrać się do pracy, i pewność, że będzie jej dużo. Chcieliśmy na spotkaniu podsunąć pewne kierunki myślenia, które odważnie poszukują nowych rozwiązań – mówi pan Kazimierz. – Jednocześnie towarzyszyło nam mocne przekonanie, że dom kultury to instytucja z ogromnym potencjałem społecznym, od którego naprawdę zależy kształt lokalnej kultury. Ludzie, którzy przychodzą do nas nie tylko konsumują kulturę, ale też aktywnie ją współtworzą. Nie są tylko widzami czy biernymi odbiorcami. Sami stają się twórcami i animatorami tego, co dzieje się w DKK – zaznacza.

Kierownictwo KTK wyszukuje ciekawe projekty różnych grup: organizacji pozarządowych, seniorów, artystów, niezależnych animatorów kultury i zaprasza je do współtworzenia swojego programu. Nie traktuje ich jako konkurencji – tylko naturalnych partnerów w swojej pracy, w myśl zasady „dom kultury jest dla ludzi, a nie ludzie dla niego”. Jest on podporządkowany ich potrzebom, pomysłom, godzinom pracy i odpoczynku.

„Żyj aktywnie i zdrowo”

Nowy program PASuK służy głównie seniorom ze środowiska kolejarskiego i jego sympatykom. Jest on doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu, rozwoju pasji oraz otwierania się na nowe doznania i doświadczenia. Jest miejscem pogłębiania zainteresowań i utrzymywania kontaktów towarzyskich.

Celem projektu realizowanego pod hasłem „Żyj aktywnie i zdrowo”, jest przede wszystkim utrzymanie aktywności osób nie zajmujących się pracą zawodową na co dzień, integracja i przeciwdziałanie samotności, propagowanie zdrowego stylu życia i pomoc koleżeńska.

W związku z tym do spełnienia oczekiwań seniorów powołano nowe sekcje tematyczne. Oto one:

1. Dawna i obecna kolej (odczyty, prezentacje, spotkania z interesującymi osobami). Na pierwsze spotkanie został zaproszony Piotr Majerczak, dyrektor regionu w Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK, który wygłosił prelekcję nt. rozpoczętej już wielkiej przebudowy linii kolejowych w Krakowie.
2. Zdrowe życie (odczyty i porady medyczne, zdrowa żywność, doradztwo i pomoc).
3. Poznaj Kraków i miasta Polski (spacery edukacyjne po mieście, zwiedzanie zabytków, wycieczki  krajoznawcze).
4. Tanecznym krokiem (zajęcia taneczne, ćwiczenia ruchowe, wieczorki taneczne),
5. Muzyka i śpiew (wspólne śpiewanie znanych piosenek, gra na instrumentach muzycznych).
6. Malujemy razem (warsztaty malarskie, mini plenery, wystawy, plastyka „Pantograf”).
7. Towarzyski Klub Brydżowy (rozgrywki, szkolenie nowych brydżystów).
8. Rekreacja i zabawy sportowe (ćwiczenia, mini mecze, zabawy ruchowe itp.).
9. Spotkania towarzyskie (możliwość „posiadówek” parę razy w miesiącu w kawiarni DKK organizowanie imprez okolicznościowych, imienin, urodzin itp.).

Kierownictwo DKK stale poszukuje odbiorców. Próbuje dotrzeć nie tylko do tych najaktywniejszych, ale też do tych, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do kultury. Zna miejscowych kolejarzy, wie jacy są, gdzie się spotykają, potrafi twórczo wyłowić lokalnych liderów i zapraszać ich do współpracy.

W ciągu roku DKK odwiedza kilka tysięcy kolejarzy i członków ich rodzin. To największy ośrodek kultury na sieci PKP, miejsce gdzie można skorzystać z komputera, wypić kawę, umówić się na spotkanie – można tu przyjść z pomysłem, który będzie służyć kolejarzom i ich rodzinom mieszkającym w Krakowie, ale także w całej Polsce o czym piszemy przy zapisach do PASuK.

Warto zaznaczyć, że projekt prezesa Kazimierza Jarosza z założenia wychodzi do bardzo różnych środowisk, integrujących wokół kultury, przez kulturę i dla kultury.

Zarząd KTK zaprasza ponadto wszystkich artystycznie uzdolnionych kolejarzy do Krakowa na organizowane od 2004 r. XIII Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Kolejarzy, które odbędą się w dniach 6 – 8 października 2016 r.

 

Zaproszenie na spotkanie Sekcji MUZYKA I ŚPIEW PONAD WSZYSTKO

Zgodnie z przekazywanymi informacjami Program Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy zainaugurował oficjalnie swoją działalność 13 kwietnia 2016 r. Później odbyło się kilka spotkań w Sekcjach oraz wiele Osób zapisało się do PASuK. Nazwiska już zapisanych Koleżanek i Kolegów można obejrzeć przeglądając stronę internetową PASuK w zakładce Sekcje, do których można dalej zapisywać się przez Internet.
Zapraszamy Wszystkich Zainteresowanych na najbliższe spotkanie PASuK, które odbędzie się 18 maja 2016 r. o godz. 14.00 w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie przy ul. św. Filipa 6. W programie krótka inscenizacja teatralna w wykonaniu aktorów b. Teatru KOLEJARZA z obecnie działającej grupy ADALEX. Zapowiada się także "wspólne majowe śpiewanie" pod kierunkiem Sekcji MUZYKA I ŚPIEW PONAD WSZYSTKO.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Uwaga PASuK już działa !

Program Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy zainaugurowaliśmy spotkaniem nt. rozpoczętej już wielkiej przebudowy linii kolejowych w Krakowie, którą przedstawił Piotr Majerczak, dyrektor Regionu w Centrum Realizacji Inwestycji PLK S.A.
Spotkanie z udziałem prawie 30 osób odbyło się w środę 13 kwietnia 2016 r. o godzinie 14.00 w DKK przy ul. Filipa 6. .
Na spotkaniu omówiliśmy zasady uczestnictwa w Projekcie Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy oraz dokonaliśmy pierwszych rejestracji do PASuK – przez Internet. .

Dziękujemy za udział w tym miłym i koleżeńskim spotkaniu i zapraszamy na kolejne !!! .
Następne spotkanie zaplanowane zostało na 18 maja 2016 roku, też o godz. 14.00
O programie spotkania powiadomimy w późniejszym terminie.Inauguracja działalności PASuK - PROJEKTU AKTYWIZACJI SENIORÓW u KOLEJARZY (w skrócie PASuK).

PASuK zainauguruje swoją działalność spotkaniem nt. rozpoczętej już wielkiej przebudowy linii kolejowych w Krakowie, którą zaprezentuje Włodzimierz Żmuda, dyrektor Regionu w Centrum Realizacji Inwestycji PLK S.A. Spotkanie odbędzie się w środę 13 kwietnia 2016 r. o godz. 14.00 w DKK przy ul. Filipa 6.
Na spotkaniu omówimy też zasady uczestnictwa w Projekcie Aktywizacji Seniorów u Kolejarzy - mile widziane Państwa propozycje i wnioski.